niedziela, 25 kwietnia 2010

Procent prosty i składany

Przedstawię dzisiaj pojęcia procentu prostego i składanego, jaką moc posiada procent składany.

Zacznijmy od procentu prostego, system tego oprocentowania polega na tym że odsetki które uzbieramy od naszego kapitału, dopisywane są dopiero na koniec naszej lokaty. Jak widać, nie jest to szczyt marzeń do naszego bogactwa.

Teraz to co myślę dla nas ważniejsze, otóż procent składany. Zgodnie z zasadą pieniądz robi pieniądz, taka jest zasada jego działania. Innymi słowy - do naszego wkładu pieniężnego doliczane są odsetki, od następnego okresu procentują z naszym kapitałem.

Bardziej rozjaśnię to na przykładzie. Mamy do wyboru dwa rodzaje lokat 5% roczną i 4,25% kwartalną, na każda z nich taka suma pieniędzy. Oczywiści wiele osób od razu odpowie że pierwsza lokata da nam zysk. Nie prawda! Tak właśnie działa procent składany że druga lokata która ma mniejsze oprocentowanie da nam większy zysk. Powodem tego jest to że po każdym kwartale dopisywane są odsetki do naszego początkowego kapitału i od niego i naszych odsetek liczone jest oprocentowanie.


„Bogatym nie jest ten, kto dużo zarabia, ale ten kto dużo oszczędza” – są to słowa John'a D. Rockefeller'a. Tymi słowami możemy docenić moc procentu składanego, lecz musimy wiedzieć że na samych lokatach nie dorobimy się miliona. Oszczędzenie jest w tym wszystkim podstawą w drodze do osiągnięcia sukcesu.

Zwrócę się jeszcze do mitycznej opowieści listonosza Scott'a Bauer'a, który odkładał przez 47 lat na FI i nie zaliczył przy tym żadnych strat co jest nie możliwe, przy czym odchodząc na emeryturę był milionerem. Wracając na koniec do lokat, tak na prawdę oprocentowanie lokat cały czas ściga się z inflacją, przedstawię to na wykresie (inflacja/lokata emax).



Komentarz pozostawiam dla Was.

2 komentarze:

  1. Oszczędzając na lokatach nie dorobimy się fortuny, ale lokaty służą przechowywaniu pieniędzy i zabezpieczaniu ich przed inflacją. Jeżeli jako zwykli ludzie chcemy coś osiągnąć musimy zaryzykować w coś co niesie ze sobą ryzyko straty, ale też może przynieść godziwe zyski. Natomiast sam procent składany byw przeceniany, chociaż umożliwia w prosty spośób wytłumaczeniem że pracą i oszczędzaniem ludzie się bogacą.

    Scott Bauer nie istniał - krąży po Polsce jako miejska legenda - znajdzie go w anglojęzycznych mediach, życzę powodzenia.

    A na lokacie można zarobić dopiero wtedy kiedy mamy majątek, ale chyba nie o to chodzi?

    OdpowiedzUsuń
  2. Dokładnie, pierw musimy ten majątek zbudować. Lokata dobre zabezpieczenie przed inflacją, lecz jak widać czasem inflacja jest wyższa niż lokata, dlatego musimy poszukiwać bardziej oprocentowanych i dochodowych instrumentów.

    OdpowiedzUsuń