poniedziałek, 10 maja 2010

Złoto dziś

Rynek ostatnio zaskakuję, waluty również. W wielu ludziach budzi to niepokój co możesz zdarzyć się dalej. Jednak niektórzy zabezpieczają się jak mogą, inwestując w sztabki złota gdyż kapitał ulokowany w złocie jest bardzo bezpieczny.

Powołując się na serwis parkiet.com który jak podaję że w ubiegłbym tygodniu padł rekord zakupu sztabek wśród osób fizycznych o 400% w stosunku co do poprzedniego tygodnia! Warto w tym momencie dodać że rekordowy jednorazowy zakup wyniósł 27kg.

O zapasy się martwić nie musimy, gdyż jak informuje mennica powiększyli zapasy. Do dyspozycji mamy różne sztabki złota:
Co do sprzedaży złota, mennica również od nas może je odkupić po określonej cenie specjalnym wzorem.

Złoto nie tylko w sztabkach występuje na naszym rynku. Na GPW występuje również certyfikat na złoto o nazwie: RCGLDAOPEN. Warto przyjrzeć się na wykres z ostatnich dni i zobaczyć jak zachowywała się jego cena:


Wykres z 10 dni, od piątkowej sesji.(7.05.10)Wykres z 10 dni, od dzisiejszej sesji(10.05.10)


Jak widać na pierwszym wykresie, stały i spory wzrost bo aż o 66zł w ciągu 10 dni, również w tym okresie możemy zauważyć wzrost dolara. Dzisiaj jednak już widzimy spadek o 33zł w ciągu jednego dnia. Oprócz tego dolar również zaliczył spadek o około 20gr.

Czas pokaże jak dalej się będzie zachowywać rynek złota, ale może warto pomyśleć nad inwestycją w złoto?

7 komentarzy:

 1. Wydaje mi się, że kondycja złota będzie zależała od ogólnych nastrojów na rynkach.
  Spodziewam się dalszej ucieczki kapitału od ryzykownych aktywów i pompowanie bańki na złocie (przynajmniej do 1350$/onz).
  Jak będzie? Jak zwykle: zobaczymy.

  Ypsilon Fund

  VIX - indeks strachu

  OdpowiedzUsuń
 2. W złoto inwestuje się w Polsce gdy jest słaby dolar. Cena złota sama w sobie czyli w dolarach nie gra większej roli. Dopiero przy przeliczaniu na złotówki możemy poznać jego wartość.

  OdpowiedzUsuń
 3. Co by nie mówić, złoto jest przewartościowane. Nie znaczy to, że nie będzie dalej rosnąć, ale nawet jeśli to tylko z chciwości inwestorów. Pamiętacie jak ropa biła kolejne szczyty rysując coraz bardziej pionową linię?

  OdpowiedzUsuń
 4. Złoto jest drugie. Jak miał bym wchodzić w to, to tylko ładne sztabki i "spore" srebra. Mieć imperium składające się z 1/4 kg złota to nie ciekawe. Co innego jak by mieć z 2miliony PLN. Wtedy można się zabezpieczać. Osobiście nie "ufam" ani $ ani Euro ani ZŁ czyt. papierowym pieniądzom. Mając dużo oszczędności lub wygraną przewyższające potrzebny pasywny dochód, resztę włożył bym w majątek w postaci srebra, złota i samochodu sportowego np. Viper :) Dziś nie widzę potrzeby zakupu 1kg srebra czy uncji złota. Chociaż miniatury polskich monet ze złota kusiły mnie trochę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem czy wiecie początki wartości złota wieki temu. I skąd złoto stało się tyle wartościowe, że można go spokojnie zastąpić jako jednostkę monetarną zamiast pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
 6. To jeden z bardziej interesujących blogów na blogspocie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kupienie złotych sztabek czy też monet to wspaniała lokata kapitału. Jest to też świetne rozwiązanie dla każdego, kogo nie stać na zakup nieruchomości, na przykład mieszkania. Metale szlachetne od zawsze fascynowały ludzi i były dla nich obiektem pożądania. W czasach dzisiejszych ich kupno jest bardzo łatwe, wystarczy mieć odpowiednią ilość pieniędzy i znaleźć dobrego, rzetelnego sprzedawcę. Należy tylko sprawdzać ceny złota, jeśli się w nie zainwestowało.

  OdpowiedzUsuń